Tüketici Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Başvurusu Nasıl Yapılır? Arabuluculuk Başvuru Formu Nasıl Düzenlenir?

Arabuluculuk Başvurusu İki Şekilde Yapılabilir:

1. Arabuluculuk başvurusu adliyelerde bulunan arabuluculuk bürolarına yapılabilir. Tek tarafın talebi ile bir arabulucu tayini mümkün değildir, sistem otomatik olarak bir arabulucu atar.

28.07.2020 tarihinden itibaren Türkiye’de Tüketici Mahkemelerinde görülen uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabulucuya başvurulması dava şartı haline getirilmiştir.

Adliye arabuluculuk bürolarına aşağıdaki formu doldurarak başvuru yapılması mümkündür.

Tüketici Davalarında Dava Şartı Arabuluculuk Ön Başvuru Formu [word] ya da [.pdf olarak görüntülemek için]

2. Arabuluculuk başvurusu doğrudan arabulucuya veya arabuluculuk merkezine yapılabilir.

Merkezimize arabuluculuk başvurusu yapmak isterseniz www.cozummilas.com adresinden online arabulucu formunu doldurabilirsiniz veya aşağıdaki formu doldurarak merkezimize müracaat edebilirsiniz.

Arabuluculuk başvuru formu [word] ya da [.pdf olarak görüntülemek için]

Bu şekilde başvuru yapıldığında arabulucu, arabuluculuk başvuru formunda bilgileri verilen diğer tarafı başvuru hakkında bilgilendirir ve davet eder. Karşı taraf uyuşmazlığın arabuluculuk yolu ile çözülmesini isterse daveti kabul eder ve süreç işlemeye başlar.

Yakında çıkması beklenen Arabuluculuk Kanunu ile akredite olan merkezlerin, adliye büroları gibi başvuru alması mümkün olacaktır. Bu durumda, dava şartı arabuluculuk kapsamındaki arabuluculuk başvurularında diğer tarafın kabulüne gerek kalmaksızın arabuluculuk süreci başvuru ile başlayacaktır.